Зволоження шкіри

Перш за все, розвію одне з поширених помилкових переконань, що не всім типам шкіри потрібне зволоження – нібито зволожувати треба суху шкіру, а суху навпаки, підсушувати.

Насправді терміни «суха» та «жирна» шкіра відносяться до кількості себуму, жиру, що виділяється шкірою, і зневодненою може бути жирна шкіра так само, як і суха.

Як шкіра себе зволожує?

Здорова молода шкіра працює як годинник. Вода надходить в шкіру з кровотоку, разом з поживними речовинами. У глибоких шарах епідермісу частина вологи зв'язується з гіалуроновою кислотою, утворюючи гелеву подушку, а частина піднімається вгору до рогового шару, де зв'язується з компонентами НЗФ (натуральний зволожуючий фактор, складний комплекс речовин) і частково випаровується.

У роговому шарі знаходяться речовини НЗФ, які пов'язують і зберігають цінну вологу. Ліпіди шкірного жиру контролюють процес випаровування, запобігаючи зневодненню.

Вікове старіння, сухість повітря, екологія, неправильний догляд зменшують концентрацію НЗФ і порушують бар'єрний шар шкіри. Це призводить до втрати ліпідів, пошкоджується механізм зволоження, волога випаровується швидше.

Грубо на схемі це виглядає так: у нормальної шкіри є міцний бар'єр. У сухий і збезводненої порушений бар'єр і волога постійно випаровується через ці діри.

Взагалі, рівень зволоження є однією з базових характеристик здорової шкіри. Зневоднена шкіра тьмяна, на ній проступають зморщечки, в ній уповільнюється обмін речовин і, відповідно, регенерація, вона піддається гіперпігментації.

Фактично, з недостатністю вологи в шкірі стикаються всі сучасні жінки, чим старші – тим сильніше; погіршують ситуацію сухість повітря від центрального опалення чи кондиціонера, недостатнє пиття, жорсткі засоби для умивання, неякісна вода, куріння, алкоголь, кава, гормональні проблеми, стреси, вік, генетика, певні ліки -  і так далі і тому подібне.

Чим можна цьому зарадити?

Абсолютно необхідно – випивати достатньо чистої води, підтримувати здорову вологість повітря в приміщенні, слідкувати за здоров’ям, добре харчуватись. Без цих умов боротьба з сухістю шкіри – це лікування опіків під час пожежі.

Є гіалуронова кислота в таблетках, ні за, ні проти нічого сказати не можу – але таке існує.

ЯК ПРАЦЮЄ ЗВОЛОЖУЮЧА КОСМЕТИКА

Основних стратегій зволоження шкіри обличчя всього три:

1.   

додати вологи зсередини

2.   

зв'язати вологу у верхньому роговому шарі

3.   

запечатати вологу, не давши їй випаруватися

Косметичні засоби працюють по різних механізмам зволоження шкіри. Раніше були відомі тільки три. Але в сучасній науці додалися ще два, і в цілому вийшло п'ять механізмів зволоження шкіри.

Основні механізми зволоження шкіри:

1)   

Зв'язування вологи в роговому шарі і заповнення НЗФ (гумектанти)

пропіленгліколь, гліцерин,НЗФ, полісахариди, гіалуронова кислота, сечовина, α-гідроксикислоти, хітозан, протеїни, амінокислоти, а також пантенол, і т.п .;

 

2)   

Підвищення синтезу аквапорінов (єдиний відомий засіб – екстракт Ajugaturkestanica)

3)   

Відновлення шкірного бар'єру (кераміди і ніацинамід)

4)   

Пом'якшення шкіри і запечатування вологи (емоленти)

У цю групу входять такі речовини, як віск, рослинні олії (наприклад, арганова, кокосова), складні ефіри (наприклад, мірістілмірістат і цетилпальмітат) і т.п .;

5)   

Запобігання випаровування вологи (оклюзія)

У цю групу входять такі речовини, як вазелін, рідкий парафін, мінеральна олія, силікони, віск, рослинні олії (наприклад, жожоба, ши, манго), тваринні жири, ланолін, сквален і т.п .;

Їх співвідношення залежить від багатьох факторів.

Так, популярна порада використовувати олії (ефект оклюзії) для пом’якшення сухої шкіри добре діє там, звідки прийшла – в вологому теплому кліматі Азії, і може погіршити ситуацію в нашому кліматі, роблячи шкіру навпаки, пересушеною та «пергаментною».

 Але в будь якому разі доцільно використовувати комбінацію речовин з різним напрямком дії, враховуючі і інші параметри здоров’я шкіри.